More Website Templates @ TemplateMonster.com. July 16, 2012!
hakkimizda
Merhaba,

Ben Şaziye Eşiz. 1978 İzmir'de doğdum. Anne ve babamım -hala- büyümeyen tek çocuğuyum. İzmir'in havasından mıdır, suyundan mıdır hep değişik lezzetleri, farklı tatları araştırıp durdum. Kimi zaman İzmir'in yerel lezzetlerini araştırdım, kimi zaman sınır ötesi tatların bilinmezliğne yolculuk yaptım. Geleneksel ile modern olan arasında gidip gelmek ise en güzel lezzet yolculuklarımdandı. Yıllar yılları kovalayıp da içimdeki tarçın kokulu, sakız ferahlığındaki çocuğu dinleyip gıda mühendisliği bölümünü okudum. Çesitli sektörlerde çalıştıktan sonra evlenip 2 muhteşem çocuğum oldu. Daha sonra her annenin başına gelen durum benim de başıma geldi; mutfak-çocuklar-ev üçgeninin efendisi olmuştum. Çocuklarla yaşam, onların tatlı telaşları derken kendimi iyice kaptırmıştım ki, içimdeki tarçınlı kekleri, zencefilli kurabiyeleri özleyen çocuk imdadıma yetişti. Beni kolayca yeni bir başlangıca inandıran bu küçük pastacı kızın, eşimi ikna etmesi gerekiyordu. Beklenen oldu ve sonunda eşim ile birlikte 9 yıllık İstanbul serüvenimizi Boğaz'ın sularına bırakıp 2012 yılında, vatanımıza İzmir'imize döndük.

Hepimizin bildiği gibi anne olmak zaten başlı başına özen ve titizlik gerektiriyor. İnsan çocukları için en iyisini, en doğalını seçmek, onlara en güzelini sunmak istiyor. Hem anne, hem de gıda mühendisi olunca işin kimyasına da, içeriklerin dünyasına hakim oluyor. İşte bu noktada anne olmamın özeni ile eğitimini aldığım gıda mühendisliğinin bilimselliği birleşti ve Pasta Rüzgarı, yılların birikimi ve özlemiyle beklenen bir bebek gibi gözlerini açtı.

Pasta Rüzgarı'nda anne eliyle, anne sıcaklığıyla, kendi çocuklarıma yapar gibi üretiyorum. Onların gözündeki mutuluk bana yol gösteriyor. Ev sıcaklığı, aile samimiyeti ve vazgeçilmez lezzetlerimizle Pasta Rüzgarı'na sizleri de bekliyorum.


Şaziye Eşiz Gıda Mühendisi